Magia w rożnych krajach i cywilizacjach jest zróżnicowana. Jednak sens ich pozostaje taki sam. Poznając omeny i wierzenia ludów z Hawajów trudno uwierzyć, że są to omeny z drugiego końca świata.

Wg hawajskich wierzeń nie należy ustawiać łóżka tak, by stało frontem do drzwi. Powodem tego jest przychodzenie w nocy wędrownych duchów i zabierają śpiącej osobie duszę na wędrówkę, co powoduje śmierć śpiącego. Jeśli łóżko będzie ułożone z dala od drzwi, duch przejdzie obok.

Hawaje


 

Jeśli położy się małe dziecko na podłodze, nie należy nad nim nigdy przechodzić, ponieważ nigdy nie urośnie.
 

Kiedy budowano dom, położenie budynku miało wielkie znaczenie. Dlatego też wzywano o pomoc jasnowidza lub kokokilo ( szaman).

Pecha przynosiło stawianie domu tyłu za innym. Oznaczało to niekończące się spory z sąsiadami. Nie można było w sąsiedztwie budować dwóch domów o różnej wysokości gdyż to oznaczało, iż tylko jeden z nich zbierze całą fortunę.
 

Hawajczycy dokonywali wróżenia z chmur, głównie o zachodzie słońca. Hawajczycy odróżniają też dwa rodzaje wiatru: makanikama-aina- wiatr handlowy, sprzyjający żegludze oraz wiatr kona, silny i przynoszący deszcze.

Jeśli chmury na horyzoncie przybierają kolor kwiatów pandana poruszają się chaotycznie, zaś ciemne obłoki gromadzą się nad wierzchołkami wzgórz, należy spodziewać się silnego wiatru i wysokiej fali.
 

Po kilku dniach złej pogody należy spojrzeć w gwiazdy. Jeżeli nie migoczą jasno, ale świecą równomiernym światłem, nazajutrz się rozpogodzi.


 

Co dziwne, Hawajczycy nie współczuli ludziom upośledzonym fizycznie, gdyż dla nich była to oznaka opętania przez złego ducha. Złym znakiem było spotkanie na swojej drodze osobę widzącą na jedno oko. Garbaty człowiek przechodzący przez drogę zwiastował nędzę i brak środków do życia.

Nie należało wracać Hawajczykowi z podróży jeśli coś zapomniał bo powróży pech.

Deszcz był dobrym znakiem dla ludzi którzy mieli problemy finansowe, po ulewie pech ich się kończył.


 

Jeśli Hawajczyk miał tik oka, bezwiednie mrugnął, przybędzie do niego ktoś obcy lub straci bliską osobę.


 

Przywiązywali tez oni wielką wagę do snów i doszukiwali się w nich oznak nadchodzących wydarzeń.