Dokładne pochodzenie Tarota nie jest znane, choć istnieje wiele teorii na ten temat. Niektórzy poszukują korzeni w starożytnym Egipcie, inni wodza go z Chin, Indii czy Włoch. Pewne jest natomiast to ze Tarot pojawił się we Włoszech początkiem XV wieku. Z tego czasy pochodzi piękna malowana talia kart, autorstwa Antronia Cicognary.
Od tego czasu karty zaczęły wchodzić na salony europejskie. Z czasem Kościół katolicki zakazał używania tych kart do praktyk magicznych. Końcem XV wieku popularna stała się talia Tarota marsylskiego, która jest nadal jedno z najbardziej rozpowszechnionych kart Tarota.

Wróżenie z kart tarota - Osoby wkraczające w świat Tarota po zapoznaniu się ze znaczeniem kart, ich podziałem i niektórymi rozkładami, nie bardzo wiedzą jak łączyć niektóre karty, szczególnie wielkie Arkana. Na rynku polskim orz zagranicznym jest setki opracować dotyczących wróżenia z kart Tarota. Nie każda jednak książka przedstawia to, czego pragniemy się dowiedzieć na tematy wróżenia z tych kart.

 

Tarotem z czasem posługiwali się również okultyści, którzy przypisywali mu wiele znaczeń. Jedna z bardziej popularnych wersji, dostępną do dziś, jest talia Ridera- Waita.
Obecnie na rynku możemy znaleźć setki przeróżnych kart o różnych motywach, naszpikowane różnymi nurtami. Pochodzą one ze wszystkich zakątków świata, zarówno z Europy, jak i Japonii, czy np. Kaszmiru.

Klasyczna talia Tarota skalda się z 78 kart, w tym 22 Wielkie Arkana i 56 Małych Arkan. Wielkie Arkana, zwane również Atutami czy Wtajemniczeniami, ozdobione są rysunkami symbolizującymi wędrówkę człowieka prze życie. Ukazują one możliwości człowieka, wszelkie pułapki jakie napotka nasz wędrowiec w życiu.

Tarota rozpoczyna Głupiec, który jest Pierwszą ( 0) jak i ostatnią kartą Wielkich Arkan (22). 56 kart Arkanów Mniejszych, przypomina zwykłą talię kart do gry. Niektórzy uważają że z małych arkanów wywodzą się zwykłe karty do gry. Mimo tego troszkę się miedzy sobą różnią.

Wybierając talię Tarota dla siebie, musimy dobrze się zastanowić. Warto intuicyjnie wybrać te które najbardziej do nas przemawiają. Obrazki na kartach mają wielki związek z ich tradycyjnym znaczeniem, więcej zaś wspólnego z ezoterycznymi czy kulturowymi wierzeniami.
BY zacząć wróżyć warto przez dłuży czas oswajać się z Tarotem. Nie można tego robić na szybkiego, tylko powoli z zastanowieniem zacząć rozmawiać kartami i je rozumieć. Warto mieć z dwie książki tej tematyki by można było zrozumieć podstawowe znaczenie kart. Z czasem będą one mówić w swój własny specyficzny sposób znany tylko nam.

Początkowo warto powróżyć sobie, rodzinie, znajomym. Dopiero gdy się już mocno zaznajomisz z kartami i nauczysz się je rozumieć, to wtedy można wróżyć osobom obcym. Zawsze przy stawianiu Tarota warto być ostrożnym. Jeżeli masz do czynienia z wyjątkowo negatywnym rozłożeniem, należy podać kilka słów ostrzeżenia, ale w żadnym wypadku nie należy straszyć osoby, której się wróży.

To co wynika z wróżby, nie jest nieuniknione. Tarot ma być przewodnikiem duchowym, ma pomagać w odnalezieniu drogi wiodącej ku szczęściu. Przyszłość nie jest jeszcze zapisana w naszej karcie życia. Tarot ukazuje nam możliwości jakie mamy przed sobą, ukazuje również przeciwności i ostrzega przed błędnymi decyzjami czy niebezpieczeństwami. Tarot równie umie określić nasze emocje, nasze uczucia, nasze pragnienia, i pomaga nam znaleźć właściwe rozwiązanie wielu spraw.