Magia nie dokonuje się samoczynnie. Proces rzucania czarów jest złożony i składa się z wielu etapów, których dokładne wykonanie przynosi właściwy efekt.

Czarownie to proces wymagający od adepta magii wysiłku, energii i wielkiego zaangażowania.
Zaklęcie zatem stanowi rodzaj magicznej recepty. Nawet gdy rzucisz zaklęcie, musisz je wesprzeć, odejmując fizyczne działania, które są konieczne by zapoczątkować odpowiedni bieg wydarzeń.
 
Sztuka rzucania czarów jest elementem praktyki magicznej, który najbardziej przyciąga ludzi.
Zaklęcia to magiczne formuły mające na celu zmianę lub przeobrażenie rzeczywistości zgodnie z wolą maga. Nigdy nie należy używać magii sposób sprzeczny z wola innej osoby. Zaklęcia rzuca się zazwyczaj po zakreśleniu magicznego kręgu lub ustawieniu świeczek w kształcie pentagramu. Zawsze dokładnie trzeba planować zaklęcie.
  
Pierwszym warunkiem do sukcesu zaklęcia jest chęć i wola. Drugim wymaganiem jest zaangażowanie emocjonalne. Po trzecie musisz dysponować wiedzą i stawiać sobie realistyczne cele.
Należy pamiętać, że wiedza to potęga. Trzeba wiedzieć, jakimi narzędziami się posługiwać i w jaki sposób ich używać. Należy pamiętać, że żadne zaklęcie nie pomoże Ci osiągnąć rzeczy niemożliwe.
Kolejnym ważnym elementem jest wiara. Wiara jest sprawa kluczową, gdy nie wierzymy w to że się zaklęcie spełni, równie dobrze możemy nie zaczynać magicznych czarów.
 
Można na koniec zaklęcia wymawiać słowa „ Niech tak się stanie”
 
Należy przyzwyczaić się do zapisywania swych czarów i innych okultystycznych doświadczeń w osobistym magicznym dzienniku lub księdze zaklęć. Wszystko zapisywać należy odręcznie. Wiele magów zapisuje również swoje sny i podróże astralne, wiadomości na planie astralnym, medytacje itp.
 
Gdy przygotujesz się odpowiednio do rzucania zaklęć możesz zacząć tworzyć swoje własne zaklęcia.
 
Pamiętaj! Niech twoje działanie zawsze płynie prosto z serca- czyń wszystko odpowiedzialnie. Nie szukaj zemsty i nie działaj by zaszkodzić inny, bo zła energia wróci do ciebie jeszcze z silniejsza mocą.
Aby uchronić się przed negatywnymi wpływami, zawsze zawrzyj w swoim zaklęciu słowa
„ dla najwyższego dobra wszystkich”