Tarot to zbiór 78 kart, podzielonych na dwie główne części- Wielkie Arkana ( Wtajemniczenia) Tarota, oraz Małe Arkana ( Wtajemniczenia ) Tarota.

Wielkie Arkana to zbiór 22 kart, które stanowią kwintesencje Tarota. Opisują one wędrówkę człowieka przez życie. Przedstawia najważniejsze wydarzenia naszego życia.

Małe Arkana to zbiór 56 kart podzielonych na cztery kolory- Kije ( buławy) Kielichy ( puchary), Miecze ( Szpady), Denary ( Monety). Każdy z kolorów ma po 14 kart, od Asa 1 do 10, oraz 4 karty dworskie ( król, dama, rycerz, giermek)

Małe Arkana przedstawiają codzienne życie człowieka, określają wydarzenia, z którymi będziemy sobie w stanie poradzić lub nie będą tak dla nas ważne patrząc z perspektywy lat. Opisują one konkretne sprawy i zdarzenia życiowe. Ich duża ilość w rozkładzie oznacza, że sprawa, o której mówią karty ma znaczenie, praktyczne, drobne, spełni się w stosunkowo bliskim czasie. Niemniej jednak połączenie Wielkich i Małych Arkan powoduje iż widzimy przyszłość bardziej dokładniej.

 

Tarot usystematyzowano i określono w nim takie kwestie jak żywioły, znaki zodiaku, czasowość, litery alfabetu hebrajskiego itd.

Kije określają żywioł Ognia, miecze– żywioł powietrze, monety- żywioł ziemi, kielichy- żywioł wody.

Kije określają dni, kielichy- tygodnie, miecze- czas trudny do określenia, oraz monety- miesiące

Strona świata- kije- wschód, kielichy- południe, miecze- zachód, monety- północ.

Kije określają znaki ognia, czyli ( Baran, Lew, Strzelec)

Puchary- znaki wodne( Rak, Skorpion, Ryby)

Monety- znaki ziemi ( Byk, Panna, Koziorożec)

Miecze- znaki powietrza ( Bliźnięta, Waga, Wodnik)

 

W Tarocie wyróżnia się także karty transformacyjne. Stworzono Hierarchie mocy Tarota

Stopień siły to karty od 1 do 12, im wyższa wartość tym mocniejsze karty.

Karty transformacyjne – 12 stopni

Arkana Wielkie- 10 stopni

Asy- 7 stopni

Karty bramy- 5 stopni

10 i Królowie- 3 stopni

Pozostałe figury Małych Arkan- 2 stopnie

botki- 1 stopni

 

Karty transformacyjne mówią o przemianie, darze losu i wpływu przeznaczenia na nasze dalsze życie. Zaliczamy do nich Rydwan, Koło Fortuny, Śmierć, Wieżą, i Świat.

 

Asy mówią o impulsie, impulsie stanie duszy, ingerencji, wypadku, o jakimś ważnym wydarzeniu.

 

Karty bramy ( 3 kijów, 5 kielichów, 8 kielichów, 6 mieczy, 8 mieczy, as monet, 9 monet, 10 monet) uosabiają życiowy próg, przejście na drugą stronę.