Niezwykła Moc Talizmanów i Amuletów

 


Od powstania najdawniejszych wierzeń i kultów człowiek próbował zabezpieczyć się przed różnymi niepowodzeniami i nieszczęściami. Dzięki wielkiej wierze w działanie pewnych przedmiotów, człowiek szukał w otaczającym go środowisku boskich znaków.

Wzywał na pomoc magiczne siły i wierzył w to że dzięki sile przedmiotów spełnią się jego marzenia. Jako przedmioty wykorzystywano wszelkiego rodzaju figurki bożków i tym podobne rzeczy spełniające rolę gadżetów ochronnych.

Z pewnością wielu z nas słyszało o talizmanach i amuletach, oraz pentaklach, ale czym one tak naprawdę się różnią.


Amulet w tłumaczeniu greckim oznacza „ odwracający nieszczęście”. W roli amuletów wykorzystywane są w wielu kulturach przedmioty, znaki, gesty, i specjalne przygotowane do tego amulety i talizmany.

Rzeczy te mają ochronić człowieka przed złym spojrzeniem, złymi mocami, urokami i przed innymi nieszczęściami.

Starożytne ludy różnych kultur chroniły swoje domy i świątynie za pomocą przedmiotów ochronnych, którymi były np. ogromne posągi gryfów, sfinksów i skrzydlatych byków. One broniły wejścia do świątyń złym demonom.

Dla chrześcijan od zawsze znakiem chroniącym przed siłami nieczystymi jest znak krzyża. W zasadzie, w różnych kulturach religijnych w charakterze przedmiotów ochronnych często wykorzystywane są przedmioty używane w nabożeństwach.

Rola przedmiotu- amuletu jest niezwykle ważna, gdyż dzięki temu ze człowiek widzi amulet i wierzy w jego działanie, nabiera on wielkiej mocy która działa.


Łacińskie amuletum, to inaczej środek ochronny. Niektórzy twierdzą że ma arabskie korzenie.

Niemniej jednak przedmiot ten posiada magiczne właściwości, które osłaniają i odwracają od człowieka nieszczęście. Amulety zwykle nosi się na ciele, lub są wieszane w określonym miejscu. Zadziwiają one swoja rozmaitością. Przez tysiąclecia powstało bardzo wiele amuletów ochronnych różnego rodzaju, w zależności od stopnia rozwoju społeczeństwa.


Ochronna moc amuletów jest ściśle związana z kształtem i materiałem, z którego został wykonany. Amulety mogą powstawać w wyniku pracy ludzkich rąk, a także być tworzone w sposób całkowicie naturalny przez siły przyrody.


 

Czym są czarmy?

 

Jest to szczególny rodzaj amuletów. Są one tworzone w celu przepuszczania dobra i ochrony od zła. Liczne przedmioty współczesnej biżuterii są czarmami np. serduszko składające się z dwóch połówek, które noszą zakochani,, czy też moneta. Symbolika czarm to moc naszej intuicji naszego „ wewnętrznego ja” Dając komuś prezent intuicyjnie wybieramy coś co pasuje do danej osoby. W ten sposób wykorzystując symbole swojej energii naładowujemy przedmiot siłą amuletu lub talizmanu.


Moc Talizmanu

W odróżnieniu od amuletów, które mają tylko właściwości ochronne, talizmany powstały po to, by wpływać na astralny świat i wykorzystując magiczne siły, wzywać na pomoc w zrealizowaniu swoich planów.

Samo słowo wywodzi się z arabskiego „talisma”, co oznacza czarodziejskie pismo. W języku greckim słowo talizman „taleo”, interpretuje się jako poświęcenie.


Od wielu wieków talizmany wykorzystywane są w szerokim zakresie- przy leczeniu chorób, osiąganiu młodości i zamierzonego celu, zdobywaniu bogactwa i szczęścia oraz innych potrzebach.


Ludzie zalecali sporządzać talizmany w postaci bransolet, pierścieni, medalionów, broszek, wisiorków oraz bryloków.

Talizmanami są również kamienie półszlachetne i szlachetne. Szczególnie kwarc posiada w sobie niezwykłą moc lecznicza i przyciągania miłości

Największą siłę posiadają kamienie, na których wygrawerowano określone znaki.


 

Czym są tajemnicze Pentakle?

 

Samo słowo Pentakl wywodzi się z łacyiy od „ pentakt i taciutus”, co znaczy „ tajemny”, „ tajemna natura”,” tajemny sens”.

Pentakle są przygotowywane według ściśle określonych zasad i pisze się na nich w języku hebrajskim ,greckim lub łacińskim. Często są to nakreślone sygnatury konkretnej astralnej lub mentalnej istoty. Pentakle i pieczęcie wykorzystuje się jako talizmany.

Pentakl nie ma nic wspólnego z Diabłem. W średnich wiekach znak ten odwrócono do góry nogami, co zaczęło przypominać rogi diabła. Pentakle sporządzają tylko magowie, osoby znające się na Magii, często tez wróżki które nakreślają ręką przed sobą w powietrzu, znak Pentagramu by przywołać pozytywne siły wszechświata.Już od starożytności ludzie wiedzieli, że przedmioty mogą wywierać na człowieka pozytywny, jak i negatywny wpływ. Dlatego też stąd prawdopodobnie wywodzi się tradycja poświęcania przedmiotów w kościołach i świątyniach lub zanoszenia ich do różnych magów.