Karty Tarota składają się z 78 Kart. W tym 22 Wielkich Wtajemniczeń ( Arkanów) i 56 Małych Wtajemniczeń ( Arkanów). Każdy z czterech kolorów Małych Arkanów odpowiada jednemu z czterech żywiołów w astrologii.

Ich poznanie a przede wszystkim zrozumienie pomaga stworzyć pełen obraz funkcjonowania kolorów z punktu widzenia żywiołów.
 
 
Tarot
 
Kije ( Buławy) są przedstawicielem Ognia. Ogień jest podstawową siłą życia. Zodiakalnymi znakami Ognia są Baran, lew i Strzelec. Ludzie ognia są spontaniczni i pełni energii. Kije mówią głównie o aktywności.
 
Monety ( Denary) są przedstawicielami Ziemi. Ziemskie znaki zodiaku to Panna, Byk i Koziorożec. Monety mówią głownie materialnym życiu.
 
Miecze reprezentują żywioł Powietrze. Jest to żywioł umysłu. Znaki zodiaku przypisane temu żywiołowi to Bliźnięta, Waga i Wodnik. Miecze mówią o stanach mentalnych, przeszkodach i sprawach duchowych.
 
Puchary ( Kielichy) reprezentują żywioł Wodę. Woda reprezentuje nieuchwytny świat. Wodne znaki zodiaku to rak, Skorpion i Ryby. Kiedy w rozkładzie pojawiają się Puchary, jest to znak miłości, emocji, uczuć i marzeń.
 
 
 
Małe Arkana mają znaczenie numerologiczne. Podzielone są one na 4 bloki po 10 kart.
Każdy kolor odpowiada innej dziedzinie naszego życia, a bloki każdego z nich mówią o wpływach i siłach nimi działające.
 
AS ( Jedynka) – Ma powiązania ze Słońcem. Oznacza zawsze początki nowych rzeczy, nowych cyklów do przebycia. Jedynka mówi tez o konieczności bycia samemu przez jakiś czas.
 
Dwójka – Astrologicznie wiąże się ona z Księżycem. Oznacza dwoistość, zjednoczenie, współprace, dyplomacje. W zależności od figur oznacza co innego, czasami przeciwności czasami pozytywne strony. Np. 2 Pucharów mówi o zjednoczeniu dwóch osób, spotkaniu, współpracy, natomiast 2 mieczy mówi o przeszkodach, przeciwnościach.
 
Trójka – Odpowiada planecie Jowisz. Oznacza wymianę informacji, rozmnażanie, romans, szczęście, małżeństwo. W mieczach trójka jest złą kartą ,gdyż mówi o rozstaniu, w innych kolorach oznacza szczęście.
 
Czwórka – Odpowiada planecie Uran. Oznacza fundamenty dla przyszłości, ciężką prace, stabilność w związku, produktywność, bezpieczeństwo finansowe.
 
Piątka Odpowiada przed planetą Merkury. Oznacza rywalizację, złe intencje, burzliwość, stratę.
 
Szóstka Astrologicznie odpowiada Wenus. Oznacza obowiązek, troskę o własne potrzeby. Dla wielu wróżek szóstki źle wróżą na przyszłość pytającego.
 
Siódemka- Jej planetą jest Neptun. Oznacza narodziny i ponowne narodziny ,wewnętrzne potrzeby, spełnienie, siłę, kontemplację i medytacje.
 
Ósemka- Astrologicznie odpowiada Saturnowi. Oznacza obfitość, ziemskie dobra. Reprezentuje nakaz rozwijania życia z różnych stron. Czasami mówi niedostrzeganiu pewnych spraw, o patrzeniu się nie w tą stronę co trzeba.
 
Dziewiątka Astrologicznie odnosi się do planety Merkury. Oznacza zamknięcie spraw, kończące się etapy i wejście w nowe. Rozliczenie się z przeszłością.
 
Dziesiątka- Łączy się z inną karta w Tarocie- z Kołem fortuny ( X). To punkt przejściowy ze starego cyklu do nowego. Oznacza głównie pełnię szczęścia, zadowolenie, samorealizację, szczyt marzeń.
 
Małe Arkana często odpowiadają Wielkim Arkanom
 
Król Kijów – Mag (I)
Król Mieczy - Pustelnik ( IX)
Król Kielichów – Moc (XI)
Król Monet – Słońce (XIX)
 
Królowa Kijów – Kapłanka (II)
Królowa Mieczy – Sprawiedliwość (VIII)
Królowa Kielichów – Wisielec (XII)
Królowa Monet – Księżyc (XVIII)
 
Rycerz Kijów – Cesarzowa (III)
Rycerz Mieczy – Rydwan (VIII)
Rycerz Kielichów – Śmierć (XIII)
Rycerz Monet – Gwiazda ( XVII)
 
Giermek Kijów – Cesarz (IV)
Giermek Mieczy – Kochankowie (VI)
Giermek Kielichów – Umiarkowanie (XIV)
Giermek Monet – Wieża (XVI)
 

Czy Astrologia ma coś wspólnego z Tarotem?

 

Tarot ma bardzo duże związki z astrologią. Gdy połączymy te dwie dziedziny, uzyskamy głębsze zrozumienie siebie jak i danej interpretacji kart. Każda karta Wielkich Arkanów odpowiada konkretnemu znakowi albo planecie zodiaku. Wiedza o tych związkach może wskazać na kierunek albo dać dodatkowe informacje do naszej interpretacji. Analizowany w danym momencie problem może ukazać nam nowe światło dzięki wykorzystaniu związków tarota z Astrologią. Warto rozwijać te związki z astrologią, wyszukując bardziej szczegółowe informacje na temat cech planet i znaków zodiaku w literaturze astrologicznej.

 

Znaki zodiaku i odpowiadające im karty Wielkich Arkanów

 • Baran- Cesarz ( W tej chwili opór pozwoli nam pójść do przodu, ale jeżeli już utożsamiamy się z tego typu energią, wyrażamy się przez nią albo jesteśmy świadomi, ze nią emanujemy- musimy uważać, by nie wywierać zbyt wielkiej presji na innych. )
 • Byk- Arcykapłan ( Byk pragnie czuć się pewnie. Kiedy wyciągamy tę kartę, musimy zastanowić się czy aby nie jesteśmy zbyt mocno skupieni na swoich potrzebach lub zaborczy.)
 • Bliźnięta- Kochankowie ( Bliźnięta znajdują oparcie w intelekcie i rozumie. Czy przy podejmowaniu decyzji radzimy się rozsądku czy słuchamy głosu serca? Pora zacząć posługiwać się logiką)
 • Rak- Rydwan ( gdy wyciągamy tę kartę mamy poczucie przynależności do czegoś lub kogoś. Czasami kurczowo trzymamy się czegoś lub kogoś w obawie przed samotnością. Nie trzeba ukrywać swoich prawdziwych uczuć. Jeśli brakuje nam kogoś, warto się z kimś związać )
 • Lew- Moc ( Lew pragnie być kimś ważnym, niezwykłym. Kiedy wyciągamy tę kartę, Lew czuje się w centrum uwagi. Jeśli brakuje nam czegoś w życiu to nasze talenty i uzdolnienia właśnie teraz mogą przynieść nam zasłużone uznanie. )
 • Panna-Eremita ( Panna jest wybredna i dość krytyczna. Kiedy wyciągamy tą kartę powinniśmy zapytać samych siebie, czy nie byliśmy wobec siebie zbyt krytyczni? Jeśli czujemy, że brakuje nam tej energii, musimy dać sobie więcej czasu, by móc spojrzeć an życie z perspektywy. )
 • Waga- Sprawiedliwość ( Waga poszukuje równowagi i dyplomacji. Jeśli ta energia jest zbyt silna w tym momencie w naszym życiu, może to oznaczać ze przez nadmiar kompromisów rezygnujemy z własnych przekonać, tylko p oto by uszczęśliwić innych)
 • Skorpion- Śmierć (  Skorpiona interesuje namiętność i władza. Kiedy wyciągamy kartę Śmierci, jej astrologicznym aspektem jest moc przemiany naszego życia. Dzięki tej karcie dokonuje się wielka przemiana życiowa. )
 • Strzelec- Umiarkowanie ( Strzelec jest optymistą, gotowym do poszukiwań. Kiedy wyciągamy kartę Umiarkowanie, mamy szansę spełnić marzenia, ale wpierw musimy zrobić pierwszy krok. )
 • Koziorożec- Diabeł ( Koziorożec jest tradycjonalistą i polega na samym sobie. Nie możemy pozwolić by owładnęły nami czarne myśli , złe emocje i cechy charakteru)
 • Wodnik- Gwiazda (  Wodnik jest niezależny i idealistycznie nastawiony. Kiedy wyciągamy tę kartę czujemy, że brakuje nam w życiu jej energii, pora uwierzyć w siebie. )
 • Ryby- Księżyc ( Ryby łatwo reagują na wpływy otoczenia. Jeśli identyfikujemy się z energią karty Księżyc oznacza to, z pozwalamy, by kierowały nami inne osoby. Warto dlatego zaufać własnej intuicji i przeczuciom. )
 • Słońce- Słońce  ( Słońce rządzi Lwem. Astrologicznie karta Słońca podpowiada nam, że trzeba działać pozytywnie, z wiarą we własne siły.)
 • Księżyc- Arcykapłanka ( rządzi Rakiem. Astrologicznie Kapłanka mówi nam ,że należy słuchać swojej intuicji)
 • Merkury- Mag ( rządzi Bliźniętami i Rakiem) Astrologicznie Mag ostrzega przed oszustwem i nieuczciwością innych.
 • Wenus- Cesarzowa ( rządzi Bykiem i Wagą. Astrologicznie Cesarzowa podpowiada, że musimy zastanowić się nad naszym systemem wartości. )
 • Mars- Wieża ( rządzi Baranem. Astrologicznie wieża, sugeruje iż coś w niedługim czasie runie, rozpadnie się. )
 • Jowisz- Koło Fortuny ( rządzi Strzelcem,. Astrologicznie Koło Losu podpowiada, że pora skorzystać z nowych, niespodziewanych okazji)
 • Saturn- Świat ( rządzi Koziorożcem. Astrologicznie Świat mówi nam, że pora zmierzyć się z rzeczywistością, stanąć naprzeciwko wyzwaniom i zaakceptować to co nam się przydarza)
 • Uran- Głupiec ( Rządzi Wodnikiem. Astrologicznie Głupiec podpowiada, że trzeba iść do przody, by odnaleźć nowy kierunek życia)
 • Neptun- Wisielec ( Rządzi Rybami. Astrologicznie Wisielec radzi, że czas już porzucić ludzi i rzeczy, które nam nie służą. )
 • Pluton -Sad Ostateczny  ( rządzi Skorpionem. Astrologicznie Są Ostateczny podpowiada, że najwyższy czas oderwać się od przeszłości, zapomnieć o drobnych urazach i zrobić krok w przyszłość)