Jest bardzo wiele teorii odnośnie pochodzenia Tarota. Tak naprawdę nie wiadomo skąd przyszły pierwsze karty Tarota. Mówi się, ze karty te przyszły z Indii, Maroka, czy Egiptu i są stare jak świat.

Prawdopodobnie zostały one przywiezione do Europy przez templariuszy końcem XV wieku. W Muzeum w Stambule możemy odnaleźć karty Tarota które przyszły do Europy z dynastii mameluckiej, która rządziła Syrią i Egiptem w XII wieku.
Umieszczono na nich 4 symbole, które są obecnie kwintesencją Tarota, są nimi puchary, miecze, kuje i monety.
Istnieje także przekonanie, że Tarot przywędrował do Europy przez wędrownych Cyganów.
Pierwsze karty Tarota w Europie pojawiły się początkiem XIV wieku. Małe Arkana jednak powstały w średniowiecznej Europie. Wielkie Arkana, czyli 22 karty pochodzą spoza Europy, ale dokładnie nikt nie wie skąd.
 
Wróżby z tarota

 
W XVII wieku kartami Tarota mocno zainteresował się francuski okultysta, duchowny i językoznawca, Court de Gebelin. Był on przekonany że Tarot to nie tylko gra karciana, a ze symbole widniejące na kartach muszą mieć jakieś ukryte znaczenie. Uznał on że 22 Wielkie Arkana pochodzą ze starożytnej egipskiej Księgi albo zbioru tabliczek zawierających mistyczną wiedzę, pozostałość Księgi Thoth. Zaprojektował on własną talię kart, składającą się z 77 kart i Głupca.

 
Sama nazwa Tarot pojawiła się w XVI wieku we Francji- Tarocci. Nazwę można także tłumaczyć z języka egipskiego jako królewską drogę- „ Tar” i „ Ro”- król, królewski. Jest wiele kombinacji liter wychodzących ze słowa Tarot.

 
TORA- pouczenie, język hebrajski
ORAT- język, słowo, język łaciński
RATO – realizacja, język łaciński
ATOR- egipskie bóstwo wtajemniczenia
ROTA- cykl powstania, język łaciński
OTAR- słyszeć, język grecki
AROT- pracować, język grecki

 
Mówi się, ze najstarszą, kompletnie zachowaną talią kart jest Tarot Marsylski datowany na rok 1760.
W XIX wieku, E.Levi, O. Wirth i Papus poszerzyli symbolikę Tarota. W 1888 roku w Anglii utworzono hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, tajemną lożę, która zajmowała się głównie Tarotem.
Ich członkowie A.E. Waite, A.Croley i P. Foster Casse, stworzyli własne karty Tarota, z których najsławniejsze stały się talie dwóch pierwszych członków zakonu.
Bazowali oni na Tarocie Marsylskim. Na kartach liczbowych Małych Arkanów odnaleźć można symbole w ilości.

 
Tarot składa się z 78 kart podzielonych jakby na dwie grupy Pierwsze 22 karty to serce Tarota. Jest to kwintesencja ludzkiego życia. Małe Arkana czyli zbiór 56 kart, mówi o codziennym życiu człowieka.

 
Obecnie na rynku można znaleźć tysiące talii Tarota, stworzonych przez okultystów i badaczy Tarota. W większości zachowały one swoją strukturę i podstawę znaczenie.